blog

Sosyal Medya nın Yeni Sesi Clubhouse Mu ?

Sosyal medya platformlarının yakın takipçisiyseniz,Clubhouse muhakkak kulağınıza gelmiştir. Uygulama insanların reel zamanlı olarak söyleşi etmelerine, öykü paylaşmalarına, ortak noktaları üstüne konuşmalarına olanak sağlıyor. Üstelik bunu sadece ses ken temellı üstünden yapıyor.

Bugünlerde hepimizin çevrimiçi vakit aktarma süresinde gözle görülür düzeyde yüksekiyor. Her ne kadar 2020 başlarında bugüne dair beklentiler video odaklı olsa da Clubhouse, tam manasıyla beklenmeyen biyerden geldi ve zirveyi ele geçirdi.

İnsanların rabıta kurması ve fikirlerini paylaşması için sesli söyleşi odalarını kullen temeln platformun şahsına münhasır bölümü da uygulamaya giriş yapabilmek için davetiye alma gerekliliğinden geliyor. Uygulama için de kendisine yer bulanlar veya gündemi kaçırmayanlar, Clubhouse App hakkındaki bilgiler için yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz.

Clubhouse Nedir?

Clubhouse ses tabanlı bir sosyal ağ uygulamasıdır. Şirketin kendi ifadeleriyle söylemek gerekirse; “her yerdeki insanların konuşabildiği, hikayeler anlatabildiği, fikir geliştirmiş olduğu, arkadaşlıklarını derinleştirdiği ve enteresan yeni insanlarla tanıştığı” sese dayalı yeni bir sosyal proje türü, diyebiliriz.

Uygulama, farklı konu başlıkları altında toplen temeln grupların canlı olarak serbest atışlı bir biçimde sohbet ettiği alanlardan oluşuyor. Ses tabanlı oluşuyla da podcast kültüründen esintiler taşıyor.

Bazıları için iyi, bazılarının gözündense kötü olarak nitelendirebilir bir özelliği de konuşmaların kaydedilmemesi. Yani uygulama içerisine girip yaptığınız tüm konuşmalar, sadece dinleyicilerin hafızasında kalıyor. Buradan bakınca da Snapchat’i anımsatmıyor mu?

Sohbet grupları belirli konular dahilinde toplanıp konuşmaya başlıyor ve konu ile ilgilenenler bu sohbete katılabiliyor. Kullanıcılar sadece dinleyici olarak katılabileceği gibi konuşmanın bir parçası da olabiliyor. Ancak kapalı grup seçeneğini tercih edildiğinde gruba dışarıdan kimse katılamıyor.

Ayrıcalıklı Bir Uygulama

Bazıları için iyi, bazılarının gözündense kötü olarak nitelendirebilir bir özelliği de konuşmaların kaydedilmemesi. Yani uygulama içerisine girip yaptığınız tüm konuşmalar, sadece dinleyicilerin hafızasında kalıyor. Buradan bakınca da Snapchat’i anımsatmıyor mu?

Sohbet grupları belirli konular dahilinde toplanıp konuşmaya başlıyor ve konu ile ilgilenenler bu sohbete katılabiliyor. Kullanıcılar sadece dinleyici olarak katılabileceği gibi konuşmanın bir parçası da olabiliyor. Ancak kapalı grup seçeneğini tercih edildiğinde gruba dışarıdan kimse katılamıyor.

Bu İşin Sırrı Ne?

Bu tip uygulamaların kısa sürece vazgeçilmez olmasının sebeplerine baktığımızda öncelikle karşımıza, pandemi çıkıyor. Birbirinden uzaklaşan insanlar tam manası ile sohbet açlığı çekiyor. Bu da sürekli el altında olacak sohbet odası fikrini çok keyifli kılıyor.

Kullanıcısına dilediği an sohbet etme imkanını, özel kılmak da diğer bir ayrıcalık. Clubhouse üyelik oluşturma süreçlerinde kullanıcılarına ilgi alanlarını sorarak filtreleme ile işe başlıyor. Daha sonrasında takip edilecekler listesi de profilleri bütünüyle kişinin ilgi alanlarına özel hale getiriyor.

Sen temell da olsa, insanlar dilediği zaman bir sohbetin parçası olabiliyor. Başka insanların müsait olduğu vakitleri aramak, başkalarıyla ortak nokta bulmaya çalışmak gibi dertler ortadan kalkıyor diyebiliriz. Çünkü uygun olan insanlar, zaten Clubhouse’da yerini almış oluyor. Dileyenlere kafa dağıtıcı bir sohbet odası, dileyenlere sektörel bir beyin fırtınası…

Kullanım Rehberi

Clubhouse giriş aşaması için davet gerekliliğinden bahsetmiştik. Uygulamaya davet geldiğinde ise kişi mesajdaki linke tıklanıp yönergeleri takip ederek profilini kolaylıkla tamamlen temelbiliyor. Hatta hemen sonrasında Clubhouse davetiye ile 2 arkadaşını bu uygulamanın bir parçası yapabiliyor. Davetiye almayanlar da uygulamayı indirip kullanıcı adını belirleyerek bekleme listesine girebiliyor.

Uygulamayı şu anda sadece İOS kullanıcılarının indirebildiğini de söyleyelim. Android cihazlar için de çalışmalar olduğu belirtiliyor.

Uygulamayı kullanmak kısmı bir hayli kolay, en temel sayfa kart sistemindeki odalardan oluşuyor. Üzerine tıklandığında bu odalara giriş yapılabiliyor. Alt kısımdaki “+start a room” kısmından yeni oda oluşturabiliyor.

Ana sayfa ise ilk etapta belirlenen ilgi alanlarına göre şekilleniyor. Karşısına ilgi alanı dışında içerikler çıkanların da ayarlardaki ilgi alanlarından yeniden gözden geçirmesini öneri edebiliriz.

Uygulama nerdeyse herkezin konuşabileceği konuları içeriyor. Çünkü bir oda da yabancı dil pratiği gerçekleştirilirken, diğer oda da gündem konuşuluyor. Katılımcılar da dilediği gruba dahil olup onları dinleyebiliyor, hatta moderatörün izniyle konuşmaya dahil olabiliyor.

İş Dünyası Gözünden: Clubhouse

Clubhouse özellikle etkileşimli bir topluluk oluşturup etki alanını büyütmek isteyenler için biçilmiş bir kaftan. Uygulama içinde, alanında uzman olan kişiler oda oluşturarak sektör hakkında sohbetleri yönetebilir. Bu sayede kişiler, kullanıcı ağını geliştirip çeşitli girişimci ve influencer’larla iletişime geçme ortamı yaratabiliyor.

Marka ya da daha temel olarak, sektör hakkında bilgi almak için kullanması da kaçınılmaz. Tüm iletişim akışının son zamanlarda oraya kaydığına göre gündemin en hızlı yalen temelbileceği ortam da burası yani gündemi takip etmek için uzak kalınacak bir alan değil.

Uygulama markalar ya da girişimciler için fikir oluşturma noktasında güzel bir fırsat ortamı sağlıyor. Çünkü kullanıcılar, hemen bir oda oluşturup konuları ya da stratejileri hakkında geri dönüş rica edebilir. Hatta kullanıcılar, meslektaşlarıyla fikir alışverişi yaparak ufuk açıcı tecrübelere ulaşabilir.

Kaçınılmaz sonumuza gelince, reklam tanıtım! Daha yeni yayılmaya başlamışken bile ilk örneklerinden karşımıza Lipton, çıktı. Melikşah Altuntaş ve Bartu Küçükçağlayan’ın Mücbir Sebepler’i Lipton sponsorluğunda dinleyicileriyle buluştu bile.

Yani gündemi yakalayan markalar ve isimler çoktan Clubhouse’un bir parçası oldu.

Bu kadar güncel ve kalabalıklaşan bir alan, elbette sektör eğilimlerini de incelemek için kullanışlı hale geliyor. Clubhouse trendler, sektör haberleri ve kitle algısı konusunda her ölçek işletme için mantıklı bir araştırma alanı yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.