blog

Sosyal Medyanın Önemi !

Günümüzde gelişen teknoloji ile ve internet kullanım alanının geniş kitlelere yayılmasıyla beraber iletişim bir kat daha kuvvetli ve önemli hale geldi. Yaşam şeklimiz, alışkanlıklarımız, eğlence anlayışımız, iletişim şeklimiz çok hızlı olarak değişiyor artık. Öyle ki kimi zaman bu hızlı değişime ayak uydurmakta zorlanıyoruz.

Yediden yetmişe herkezin kullanabildiği ve kullanmış olduğu sosyal ağ nedir?

İnternet kullanımı öncesinde radyo, televizyon, gazete, dergi gibi yalnızca okuyarak ve izleyerek takip edebildiğimiz iletişim araçları medya olarak nitelendiriliyordu ve bu medya araçları tek taraflı iletişim kanallarıydı. Bu tek taraflı iletişimi çift taraflı hale getiren nokta ise internet ve sosyal ağ dediğimiz facebook, twitter, linkedin, pinterest…vb gibi sosyal medyanın yaygın hale gelmesi olmuştur.

Peki sosyal ağ, tek taraflı medyanın karşılıklı bir iletişim aracına dönüşmesine nasıl etki etmiştir?

Tüm dünyayı parmaklarımızın ucuna getiren sosyal ağ organları sayesinde internet sitelerine bilgi ekleyebiliyoruz, haber, yazı, resim, fotoğraf paylaşabiliyoruz, herhangi bir alanda bir siteye yorum yazabiliyoruz, eleştirilerimizi iletebiliyoruz . Böylece internette her şeye etkide bulunup kendimizden bir şeyler katabiliyoruz, duygu ve düşüncelerimizi ifade ederek sosyal ağları kullanan diğer sosyal ağ kullanıcılarıyla iletişime geçebiliyoruz. Kısacası her şeyi takip edip her şeyin içinde olma olanağı sağlıyor sosyal ağ bize.

Sosyal medyanın iş dünyasına etkisi nasıl olmaktadır?

Bu kadar iletişimin içinde şirket ve kurumlar da elbette sosyal ağları kendi lehlerine kullanacakları yolları keşfetmek için kolları sıvamış durumdalar. İleriyi görebilenler ise bu yola çok erken çıkıp pek çok firma, kurum ve kişiyi geride bırakarak kendisini bir adım öne taşımayı başarmıştır. Artık bilgi çağında yaşıyoruz ve yenilikleri takip etmek ve kendimizi yenilemek bir zorunluluk haline geldi. Ne kadar başarılı, ünlü ve nitelikli bir marka olsakta sosyal ağları kullanmıyorsak geride kalmaya mahkumuz demektir.

Sonuç olarak sosyal ağ günlük hayatımızın, iş hayatımızın, sosyal hayatımızın her alanında var ve gelişerek var olmaya devam edecek. İster kişi olalım ister firma ister bir kurum olalım bizlere bu noktada düşen görev yenilikleri takip eden olmak ve yenilikleri takip ederek dünyaya, oluşan yeni koşullara ayak uydurmaktır. Çünkü dünya değişiyor, gittikçe küçülüyor ve en güzeli gittikçe bütünleşiyor. Biz de bu bütünün bir parçasıyız ve bütünün içinde özgün ve özgür olmanın tadını çıkarabiliriz. Birlik, güzelliktir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.