Uncategorized

PHP Geliştiricisi Olmak İçin Gereken Özellikleri

PHP geliştirici nasıl olunur?


Birçok yazılım dili var ve her birinin ayrı ayrı iyi ve kötü yanları bulunur. Bu yazımızda PHP dilini gözden geçireceğiz, PHP’nin ne olduğu, kimin kullanmış olduğu ve bir PHP geliştiricisi olmak hakkında bilmeniz gerekli olan her şeyi anlatıyoruz. 


PHP nedir?


PHP bir web sitesine için: “özellikle web geliştirme için uygun olan ve HTML’ye gömülebilen, yaygın olarak kullanılacak olan açık kaynaklı genel amaçlı bir komut dosyası yazma dilidir.” Sunucu PHP kodunu yürütür ve PHP ile websitenizin HTML içerikleri doldurulur. Yazılıma yeni başlayan birey için öğrenmesi nispeten kolay bir dildir. Bu basitlik, tecrübeli bir uzman yazılımcının takdir edeceği etkileyici sayıda gelişmiş özelliği barındırmasını engellemez. Günümüzde kullanılacak olan websitelerin %79 gibi bir bölümü PHP dili ile oluşturuluyor ve yönetiliyor. Pinterest, Tumblr, Wikipedia, WordPress, Opencart gibi popüler siteler ve alt yapılar tarafından tercih ediliyor. Bir PHP Geliştirici olmak için sabırsızlanıyor musunuz? Gelelim PHP Geliştiricisi olmak için en kolay yolları izlemeye. 


PHP Geliştiricisi nedir?


Oldukça basit bir biçimde, bir PHP geliştiricisi, PHP adı verilen dinamik komut dosyası dilini kullen temelrak uygulamalar, programlar ve internet siteleri geliştirmekte olan bir uzmandir. Kulağa yeteri kadar kolay geliyor, değil mi? Bazen, PHP geliştiricileri “yazılım geliştiricisi” ya da “web geliştiricisi” gibi daha genel başlıklarla anılır. Ancak, PHP geliştiricileri yalnızca geliştirici konumunun özel bir alt kümesidir.


PHP Geliştiricisi Olmak İçin Gereken Beceriler

İyi bir PHP geliştiricisinin tüm beklentileri karşılaması için, sağlam bir dizi uygun beceriden yararlen temelbilmesi gerekir. İşte en çok ihtiyaç duyulan uzmanlık ve yeteneklerin bir listesi:PHP, temel düzeyde bilginiz olsa bile web yazılım yapabilmenizi sağlar ancak kendinizi geliştirerek daha uzman projeler yapabilirsiniz ; 


Ajax, jQuery ve MySQL bilgisi :


Son senelerde statik websitelerin tam tersine dinamik website ihtiyaçları artmaktadır. Ajax,jQuery ile Bulunduğunuz sayfa içerisinde çoklu işlem yapabilir, anlık karşılık alabilir, gelen karşılıklar ile bir dizi sıralı işlem oluşturabilirsiniz. Mesela bir görev dağılımı yapabileceğiniz website oluşturdunuz. Sayfa içerisinde görev meydana getirirken aynı anda göreve çalışan aktarabilir ve çalışanın becerileri doğrultusunda o çalışen temel görev yükünün bir bölümünı verebilirsiniz. Statik bir websitede bu işlem için pek çok sayfa geçmeniz ve kaydetmeniz gerekirken, Ajax ve jQuery kullen temelrak tüm hepsini aynı anda yaparak tek bir kaydet butonu ile işleminizi tamamlarsınız. Tabiki bunlara ek olarak öz iyi bir MySQL bilginiz varsa veritabanından gerekli bilgileri en yalın hali ile alarak hızlı bir sayfa yaratabilirsiniz. Mesela bahsettiğimiz örnekte göreve çalışan eklerken çalışan bilgilerinin tamamını (Ad, soyad, doğum tarihi gibi..) çekmek yerine yalnızca hangi becerilere sahip olduğunu ve görevin hangi kısmında rol alabileceğini çekebilirsiniz.


Tam bir geliştirici olacaksanız, JavaScript, CSS ve HTML’yi bilmeniz gerekmektedir :


Eğerki website tasarımıda yapacaksanız, müşteri ve kullanıcıların göz zevkine hitap edecek şekilde tasarımlar yapmak için JavaScript, CSS ve HTML bilginiz olması gerekiyor. Modern tasarımlar, etkileşimli yazılar ve alanlar oluşturabilirsiniz. Mesela ürünlerinizi sergilediğiniz bir websiteniz olduğunu düşünelim. Kategori ekranında tüm ürünleriniz sıralanır. Klasik bir website yapınız olsaydı yalnızca resim, yazı, fiyat, kısa açıklama gibi alanlarla yetinmeniz gerekir. Fakat CSS ve JavaScript sayesinde en temel resim altında yeni bir blok oluşturarak ürüne ait ayrıntı fotğraflarını bu alen temel çekebilirsiniz. Ana resim üzerine geldiğinde yakınlaştırma yapabilir, alt resimlere tıklandığı zaman en temel resimi anında değiştirebilir ve bunları sitenize giren kullanıcılara çok basit inceleme olanağı sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.