Uncategorized

Twitter’da Takipçi Kaybetme Sebepleri

Sosyal medyanın en hareketli sitelerinden biri Twitter. 140 karakter sınırında, gündeme dair kişilerin fikirlerini paylaştığı Twitter ‘da yüksek takipçi sayılarına ulaşmak için çeşitli uğraşlar verilir. Fakat Twitter ‘da takipçi kazanmak kadar, mevcut takipçi kitlesinin takip etmeye devam etmesini sağlamakta ziyadesiyle önem gerektiren bir iştir.

Peki kişiler Twitter ‘da neden takip etmekten vazgeçer? Takip edilmeye devam etmelerini sağlamak amacıyla neler yapılmalı ve neler yapılmamalıdır bunlara birlikte bakalım…

Çok Az Tweet Atıyorsanız
Twitter kişilerin devamlı paylaşımlar yapmış olduğu, çok hareketli bir site. Dolayısıyla takip eden kişilerin beklentisi, sizin gün içinde bir kaç paylaşımınızı görmek.

Uzun bir süre paylaşım yapılmadığını gören bir takipçi, artık Twitter hesabıyla ilgilenmediğinizi düşünerek, takip etmek için bir neden bulamaz ve sizi takip etmekten vazgeçebilir.

Çok Fazla Tweet Atıyorsanız
Facebook ‘ta genel itibari ile en çok ilgilendiğiniz kişilere ve sayfalara dair paylaşımlar görülürken, Twitter ‘da kişiler en temel sayfalarında takip ettikleri kişilere dair bütün paylaşımları, paylaşım zamanlarına göre görür. Dolayısıyla Twitter ‘da çok fazla paylaşım yapılması, kişilerin en temel sayfalarında devamlı o hesaba ait paylaşımları görmesine neden olur.

Fakat kişiler başkalarını da takip etmekte, bu sebeple onlarında paylaşımlarını görmek istemektedir. Sürekli paylaşım yaparak başka hesapların paylaşımlarını görülmesini engelleyen hesaplar bir süre sonra tahammül edilemeyerek takipten çıkarılır.

İdeal olan günde ortalama 3-4 paylaşım yapmak ve bunu günün farklı zamanlarına yaymaktır.

Çok Fazla ReTweet Yapıyorsanız
ReTweet, kısaca başkasının paylaşımını kendi hesabında yayınlama özelliğidir. Bir çok kişi ReTweet özelliğini, dikkat çekmek ve takipçi kazanmak için kullanır. Fakat kişiler daha çok size ait paylaşımları görmek isterler.

ReTweetler takipçi kazanmak için ideal bir yoldur. Fakat devamlı yapılan ReTweetler takipçilerin en temel sayfasında devamlı başkalarına ait Tweet görmesine neden olarak, bir noktadan sonra bu duruma tahammül edemeyip, sizi takipten çıkarmasına neden olur.

Takip Edeni Takip Ederim Mantığındaysanız
Twitter ‘da bir dönem takipçi çoğaltmak için kullanılacak olan en popüler yöntem “takip edeni takip etme” yöntemiydi. Gündemde buna dair devamlı hash tag ve kelimeler yer alırdı. Son dönemde artık gündemde buna dair hash tag ve kelimelerin yer aldığı görülmüyor. Eskiye nazaran daha az da olsa bu yöntemi kullen temelrak takipçi arttırmaya çalışan bir kesim var.

Muhtemelen bu yöntemin eskiye nazaran daha az kullanılma sebebi, çokta fazla bir işe yaramadığının anlaşılmasından ileri geliyor. Çünkü bir şahıs bir şahısyi sırf takip ettiği için takip ediyor. Fakat bir süre sonra taraflardan biri, ya atılan tweetleri beğenmemesi sebebiyle veya sırf takipçi sayısını çoğaltmak için takip ettiğinden, takip etmekten vazgeçiyor. Takipten çıkarıldığını gören hesapta, aynı şekilde takip etmeyi bırakıyor. Dolayısıyla takip edeni takip ederim mantığında takipçilere sahip olduysanız, takipçi kaybetmeniz çok normaldir.

Tepkiye Neden Olacak Tweet Atıyorsanız
Twitter, birbirinden farklı görüşlere sahip kişilerle dolu bir sosyal ağ sitesi. Gündemde yer alan konularda genel itibari ile taraftarlık, siyaset ve ırklara yönelik konular.

Atılan Tweetin çok daha fazla kişiye ulaşması içinde, Tweet içerisinde gündemdeki konulara yer vermek istemek kadar doğal bir şey yok. Fakat taraftarlık, siyaset ve ırklara yönelik gündemdeki maddelerin kullanılması, bir kesimi memnun ederken, çok büyük bir kesiminde tepkisine ve takipçiler arasından takip etmekten vazgeçenler olmasına neden olur. Dolayısıyla atılan Tweetlerin genele hitap eden Tweetler olmasında fayda var.

Sürekli Tanıtım Yapıyorsanız
Özellikle site veya firma Twitter hesapları, Twitter ‘ı yalnızca duyuru veya tanıtım sitesi olarak görme gibi bir hataya düşerler. Fakat kişiler bir sitenin veya işletmenin yalnızca tanıtımları ya da duyuruları ile ilgilenmez. Kendilerine hitap edecek paylaşımlarda görmek isterler. Dolayısıyla takipçi kitlesine hitap eden, site veya firma ile alakası olmayan paylaşımlara da yer verilmesinde fayda vardır. Aksi halde devamlı siteye veya firmaya ait paylaşımların yapıldığını gören takipçi, bir süre sonra düşünmeden hesabınızı takip etmeyi bırakır.

Takipçi Arttırma Sitelerini Kullandıysanız
Twitter ‘da takipçi arttırmak, nerdeyse bütün hesap sahiplerinin ortak isteği. Bunun için çok çeşitli uğraşlar verilip, yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin en kestirmesi takipçi arttırma siteleri. Bu sitelere Twitter hesabınızı kayıt ediyor ve çeşitli izinler veriyorsunuz. Bu izinlerin başında, sizin izniniz ve bilginiz olmadan başkalarını takip etmek geliyor. Bu şekilde başkaları da sizi, kendi izin ve bilgileri olmadan takip ediyor.

Fakat bu yöntemde de kişilerin en temel amacı takip etmek değil, takip edilmek olduğundan, bir noktadan sonra sistem tarafından sizi takip ettirilen kişiler takipten çıkarıyor. Dolayısıyla eğer takipçi arttırma sitelerini kullen temelrak takipçilerinizi arttırdıysanız, takipçi kaybetmeniz kadar doğal bir şey yoktur.

SONUÇ
Twitter ‘da takipçi sadakati sağlamak zor denebilecek bir iştir. Çünkü kişiler genel itibari ile takip edildikleri veya takip edilme beklentisiyle takip ettiklerinden dolayı, bu durumlara ters bir durum söz konusu olduğunda kolaylıkla takip etmekten çıkarırlar. Dolayısıyla takipçi kitlesinin, çıkarsız, sizin paylaşımlarınızı görmek için takip eden kişilerden oluşmasında fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.