Uncategorized

E-Ticaret Siteleri İçin En Uygun Instagram Yönetimi

2010 senesinde kurulmuş olan Instagram, akıllı telefonların yaygınlaşması ile hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Öyle ki 2016 yılı itibariyle tam 400 000 000 aylık aktif kullanıcı sayısına sahip. Buna karşılık 2006 senesinde kurulmuş olan ve dünyanın en büyük sosyal ağ platformlarından bir tanesi olan Twitter ‘ın aktif kullanıcı sayısı 350 milyon. Yani 6 senede, 10 senelik Twitter ‘ı geride bırakmış durumda. Üstelik yalnızca mobil cihazlardan kullanıma izin veriyor olmasını da unutmamak gerek.

Elbette Instagram ‘ın bu başarısında dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi olan Facebook ‘unda payı büyük. Zira 2012 senesinde Facebook, Instagram ‘ı 1 milyar dolara satın aldığında, Intagram ‘ın kullanıcı sayısı 60 milyondu. Aradan geçen 4 senede Facebook bu sayıyı 7 ‘ye katladı.

Peki çağımızda en çok kullanılacak olan sosyal ağ platformlarından bir tanesi olan Instagram ‘da E-Ticaret siteleri nasıl bir yönetim yapmalı, buna bakalım…

Profil Sayfanızı Düzenleyin
Intagram ‘ın E-Ticaret ve internet sitesi sahipleri için hiç şüphe yok ki en büyük sorunu, paylaşımlara eklenen linklere tıklanma olanağı vermemesi. Fakat bu eksiği azda olsa profil sayfasına internet sitesinin linkini ekleme olanağı sunarak telafi ediyor diyebiliriz. Dolayısıyla profil sayfanızda internet sitenizin bağlantısını ekleme olanağını muhakkak kullanmalısınız.

Bunun beraberinde, kısa, öz ve açıklayıcı bir metin yazma olanağı da sunuyor. Burada da kısa sloganınıza ve iletişim bilgilerinize yer vermeniz, hem güven aynı zamanda bireylerin sizlerle iletişim kurmasını sağlayacaktır.

Hashtag Kullanımı
Paylaşımlarınızın başka kullanıcılar tarafından görünmesini sağlamanın en etkili yolu hashtag kullanımıdır. Çünkü Instagram ‘da kişiler hashtagler üzerinden başkalarının paylaşımına ulaşırlar.

Hashtag kullanımı konusunda da dikkat edilmesi ana kural, kullanacağınız hashtaglerin paylaşımınızla alakalı olmasıdır. Aynı zamanda hashtag yazma esnasında, o hashtage dair kaç kez paylaşım yapıldığını görme olanağına sahipsiniz. Bu sayede en popüler hashtagleri paylaşımınıza ekleme olanağınız bulunur.

Bir diğer dikkat edilmesi gerekli olan unsur ise Instagram ‘ın bir paylaşımda 30’dan fazla hashtag kullanımına izin vermemesi. Yani siz paylaşımınızın olabildiğince çok kişiye ulaşması için paylaşımınızı hashtag ile doldurmanız durumunda, hiç hashtag eklememişsiniz gibi paylaşılacak ve bütün emekleriniz boşa gidecektir.

Hashtag kullanımı konusunda biz Türk kullanıcılar içinde dikkat edilmesi gerekli olan bir dezavantaj var. Söz konusu dezavantaj Türkçe karakterler ile ilgili. Intagram bazı Türkçe karakterli hashtagleri maalesef listelemiyor. Örneğin #alışveriş biçiminde bir hashtag kullanmanız durumunda bu hiç bir işe yaramayacaktır. Bu sebeple #alisveris biçiminde bir hashtag kullanılması daha ideal olacaktır.

Popüler hashtagler hem avantaj aynı zamanda dezavantaj sunuyor. Avantajı, elbette o hashtag ile ilgilenen çok fazla kişinin olması. Dezavantajı ise, yaptığınız paylaşımın dakikalar içinde kaybolması. Bu sebeple popüler hashtaglerin beraberinde nadir kullanılacak olan hashtaglere de yer vermeniz yararlı olacaktır.

Sadece Paylaşmayın
Instagram ‘da kişiler tarafından fark edilmek için yalnızca paylaşım yapmanız bireylerin sizi fark etmesini zorlaştırır. Bu sebeple sizin kendinizi fark ettirmeniz gereklidir. Kendinizi fark ettirmek için başkalarının resimlerine yorumlar yapabilir ve beğeniler bırakabilirsiniz.

Elbette bıraktığınız yorumlar, E-Ticaret sitenizin tanıtımına dair olduğunda bu büyük ihtimalle sempatiden çok antipatiye sebep olacaktır. Bu sebeple yalnızca paylaşıma yönelik, paylaşım sahibinin beğenisini kazanacak bir yorum yapmanız, paylaşım sahibinin sizin profilinizi ziyaret etmesini ve takip etmesini sağlayabilir. Aynı şekilde paylaşımlara beğeni bırakmanızda fark edilmeniz açısından etkili olacaktır.

Paylaşımlarınızda Filtre Kullanın
Instagram ‘da paylaşımların ilgi çekmesi bütünüyle görselin kalitesine bağlıdır. Eğer Intagram ‘da paylaşacağınız resim uzman bir resim düzenleme aracıyla paylaşıma hazırlanmadıysa bu sorunu Instagram ‘ın filtre alternatifleri ile minimuma indirebilirsiniz. Bu sayede paylaşımlarınızın görsel kusurları çok daha az göze batacak ve daha fazla beğeniye sahip olacaktır.

Günde 1-2 Paylaşım
Instagram ‘da pek çok kullanıcı zaman tünelinde takip ettikleri bireylerin paylaşımlarına bakmak ister. Zaman tünelinde devamlı sizin yaptığınız paylaşımları görürse, bundan büyük olasılıkla sıkılacak, başka paylaşımları görmesine engel olduğunuz için büyük olasılıkla sizi takip etmeyi bırakacaktır. Bu sebeple günde 1-2 paylaşım yapılması idealdir.

İletişime Teşvik Edin
Instagram ‘ın E-Ticaret siteleri açısından bir diğer güzel özelliği kişilerle özel mesaj vesilesiyle rahatlıkla iletişim kurulmasına imkan tanımasıdır. Satmakta olduğunuz ürünlerin görsellerini paylaşırken, hemde paylaşım mesajınızda bireyleri sizinle iletişime geçmeye teşvik edebilirsiniz. Bu sayede bireylerin ürünü satın almak için ikna etmeniz daha kolay hale gelecektir.

SONUÇ
Instagram, aktif kullanıcı sayısı ve görsel odaklı bir sosyal ağ platformu olması sebebiyle E-Ticaret siteleri için oldukça ideal bir sosyal ağ tanıtım platformudur. Hatta pek çok bireysel satış yapan kişi, Instagram ‘ın bu olanağını kullanarak ciddi satış rakamlarına ulaşmayı başarmıştır. Potansiyeli yüksek olan Instagram ‘ı etkili bir biçimde kullanmanız, satışlarınıza ciddi katkılar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.