Uncategorized

Facebook’ta Takipçi Kaybetme Sebebpleri

Hep “sosyal ağlarda nasıl takipçi kazanılır? Bunun için neler yapmak gerekir?” gibi konulara kafa yoruluyor. Fakat takipçi kazanmak kadar, mevcut takipçi kitlesinin de takip etmeye sürmesini sağlamak fazlası ile önemlidir. Hatta sizi takip etmekten vazgeçen birinin tekrar takip etmesi, yeni bir takipçi kazanmaktan çok daha zor olduğundan, mevcut takipçilerin takibini sağlamak konusuna çok daha fazla önem göstermek gereklidir.

Sosyal medyanın lider sitesi Facebook ‘ta mevcut takipçiler neden kaybedilir? Mevcut takipçileri kaybetmemek için neler yapmak gereklidir? Bunlara birlikte bakalım.

Çok Az Paylaşım Yapıyorsanız
Facebook ‘ta pek çok sayfa sahibi, aynı bir proje oluşturur gibi, bir hevesle ve büyük beklentiler içerisine girerek facebook sayfası oluştururlar. Fakat nerdeyse bütün sayfalar ilk aşamada büyük beklentiyi karşılayacak beğeni ve etkileşimlere sahip olmaz. Bu durum sayfa sahibinin zamanla facebook sayfasıyla ilgilenmemesine, paylaşım sıklığını azaltmasına neden olur.

Paylaşım sıklığı giderek azalan facebook sayfaları zamanla takipçileri tarafından unutulur. Özellikle bir haftadan uzun süre paylaşım yapılmamasının ardından paylaşım yapılması durumunda, paylaşımı gören takipçi, aktif paylaşımların olacağını düşünerek sayfayı takip ettiği için, aktif paylaşımların olmadığını görünce sayfayı takip etmekten vazgeçer.

Çok Fazla Paylaşım Yapıyorsanız
Çok az paylaşım yapılması kadar, çok fazla paylaşım yapılması da daha sağlıklı değildir. Eğer haber veya komik paylaşımlar yapan bir facebook sayfasına sahip değilseniz, gün içinde 5-6 ‘dan fazla paylaşım yapılması, takipçilerin haber kaynağında devamlı sizin paylaşımlarınıza denk gelmesine, bu da bir noktadan sonra bu duruma tahammül edemeyip takip etmekten vazgeçmesine neden olur.

Çok az paylaşım yapmak ve çok fazla paylaşım yapmak takipçi kaybettirdiği için ideal paylaşım oranı günde ortalama 1-2, en fazla 3 paylaşımdır.

Paylaşımlarınızın Kalitesi Düştüyse
Hiç kuşkusuz daima paylaşmaya değer nitelikli içerik üretmek zor iş. Hele ki hergün ortalama 1-2 paylaşım yapılması gerekli olduğunden, kimi zaman paylaşım yapmaya değer nitelikli bir içerik bulmak için saatlerce araştırma yapmanız gerekli olduğu vakitler olabilir.

Paylaşmaya değer nitelikli içerik üretmenin veya bulmanın zorluğu pek çok sayfa sahibini zamanla takipçi kitlesinin fazlalığına güvenerek paylaşım kalitesine hassasiyet göstermemesine neden olur. Bu da paylaşımlarda kalite arayan takipçilerin sayfayı takip etmekten vazgeçmesini sağlar.

Polemiğe Giriyorsanız
Sosyal medyanın sayfa yöneticileri için kara belası, gelen olumsuz tepkilerdir. Mutlaka kişisel egolarını tatmin etmek, başkalarına sinirlenip sinirini sizden çıkarmak veya kıskançlık gibi gerekçeler ile memnuniyetsiz belirten, tepki gösteren kişiler olur.

Bu tarz tepkilerin geneli haksız tepkilerdir. Haksızlığa tahammül edemeyip, haksız davranış sergileyen kişiler ile polemiğe girerek, yapmış olduğu haksızlığa karşılık vermek isteyebilirsiniz. Fakat siz her ne kadar haklı olsanız dahi, geniş kitlelere hitap eden, binlerce, 10 binlerce takipçisi olan birisi olarak bir şahısyle uğraşmanız hiç bir fayda sağlamayacağı gibi, size zarar verecektir. Çünkü takipçiler bu tarz polemiklere girilmesinden hoşlanmaz ve bu tarz bireyleri dikkate aldığınız için haklıyken haksız duruma düşersiniz. Bu da size takipçi kaybettirir. Dolayısıyla bu tarz polemiklere girmektense, polemiğe neden olacak yorumu silmek en iyi çözümdür.

Kişisel Bir Sayfa Gibi Yönetiyorsanız
Facebook ‘ta “Tanınmış Kişi” cinsine sahip facebook sayfaları haricindeki sayfalar belli bir kategori ve konu da paylaşım yapan sayfalardır. Dolayısıyla takipçiler de o kategoriye ait konulara dair paylaşımlar beklerler. Elbette arada herkese hitap edecek, bayram tebriği, kutlama tarzında paylaşımlarda yapmak yararlı olacaktır. Fakat hiç bir paylaşım kişisel facebook hesabında paylaşım yapılıyormuş gibi bir üslup ve tarzda yapılmamalıdır.

Paylaşımlarda “Bu fotoğrafı çok beğendim“, “ben yatıyorum size iyi geceler” gibi cümleler bireylerin “sen kimsin kardeşim… Bana ne senden… Ben bu sayfayı teknoloji konularını görmek için takip ediyorum” biçiminde düşünmesine neden olarak sayfayı takip etmekten vazgeçmesini sağlar. Bir diğer kesinlikle uzak durulması gerekli olan konu ise taraftarlık, siyaset, ırk gibi konulardır. Çünkü facebook sayfasını farklı takımlarda, siyasi görüşlerde ve ırklarda kişiler takip eder. Küçük bir kesimi kazandığınız gibi, çok büyük bir kesimi kaybedersiniz.

Yorumlara Cevap Vermiyorsanız
Bazı bireylerin Facebook ‘ta belli bir kategoride paylaşım yapılan sayfalardan beklentisi iletişim kurabilmek, dikkate alındığını görmektir. Eğer bir şahıs soru soruyor veya cevap verilmesi gerekli olan bir yorum yapıyorsa ve buna cevap verilmiyorsa, beklentisinin karşılanmaması sebebiyle sayfayı takip etmekten vazgeçebilir.

Elbette “polemiğe giriyorsanız” maddesinde belirttiğimiz hususlara dikkat etmekte fayda var. Zira söz konusu cevap beklenilen yorum, polemiğe neden olabilecek bir yorum ise, bu yorumu dikkate almamak veya silmek en daha sağlıklısı olacaktır.

Sadece Belli Paylaşımlar Yapıyorsanız
Elbette belli bir kategoriye sahipsiniz ve kişiler de sizi o kategoriye dair yapmış olduğunız paylaşımlar sebebiyle takip ediyor. Fakat facebook sayfasını takip edenler birer insan ve insanların gülmek, duygulanmak, öğrenmek gibi ihtiyaçları var.

Bir çok internet sitesinin, özellikle E-Ticaret sitelerinin facebook sayfalarında yapmış olduğu en büyük hata, yalnızca o siteye ait paylaşımlar yapmasıdır. Sadece sitede açılan yeni bir konu veya E-Ticaret sitesindeki yeni bir ürünün paylaşılması, bireylerin sayfayı takip etmeye sürmesi için aradığı yeterli nedeni vermez. Dolayısıyla bireylerin facebook sayfasını takip etmekten vazgeçmemesi için “sitedeki konularla / E-Ticaret sitesindeki ürünler ile ilgilenmiyorum ama arada gülümseten paylaşımlar yapıyorlar” biçiminde, takip etmekten vazgeçmemesini sağlayacak neden vermek gereklidir.

Artık Kampanya Yapmıyorsanız
Özellikle facebook ‘ta organik takipçi arttırmanın en uygun yolu kampanyalar düzenlemektir. Bu kampanyalar kısa bir süre içinde geniş kitlelere ulaşmanın kestirme yoludur.

Kampanyalar düzenleyerek elde edilen takipçilerin çoğunun sizi takip etme sebebi, yeni bir kampanya düzenleyeceğinize dair beklentidir. Dolayısıyla bir kampanya düzenledikten sonra aylarca kampanya düzenlemezseniz, kampanyalar sebebiyle takip eden kişiler takip etmekten vazgeçer.

SONUÇ
Görüldüğü üzere Facebook ‘ta bireylerin takip etmesini sağlamak kadar takip etmeye sürmesini sağlamakta zor ve uğraş gerektiren bir iş. Dolayısıyla facebook sayfa yönetimi yaparken, olabildiğince çok takipçi kazanmaya yönelik adımlar atmanın beraberinde, mevcut takipçi kitlesinin takip etmeye sürmesini sağlayacak bir facebook sayfa yönetimi yapmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.