Uncategorized

Instagram’da Takipçi Kaybettiren 9 Saçma Hata

Günde 2,5 milyar beğeni! Saniyede 1000 yorum!

Bu istatistikler Instagram’ın etkileşim (engagement) ve verim sağlaması adına ne kadar kıymetli olduğunu anlatmaya yeter de artar bile.

Araştırmalara göre Instagram, Facebook’tan 15 kat Twitter’dan ise 20 kat daha fazla etkileşim sağlıyor. Hal böyle iken bu kadar kıymetli bir platformu elinizden geldiği kadar verimli kullanmaya çalışmalısınız. Bu nimeti kaçırmamak için de dikkat etmeniz gerekli olan ve düşmemeniz gerekli olan bazı noktalar var. Ben çok sık yapılan 9 hata üzerinden gitmek istiyorum. Birazdan özetleyeceğim bu 9 yanlış Instagram’da ağır takipçi kaybına sebep oluyor haberiniz olsun. 🙂

1. Hesabı Kilitlemek

Instagram hesabını kilitli tutmak takipçi kaybetmenin en hızlı yoludur. Bu hızlı yolu kimse tercih etmek istemez sanırım. Ticari hesapların yapmış olduğu en büyük Instagram hatası diyebilirim bunun için.

Bu arada yanlış anlaşılmasın, kişisel hesaplar için bu tercih edilebilir bir durumdur. Fakat Instagram’ı ticaret için kullanıyorsanız ve bu amaçlı bir profil oluşturduysanız, profili gizlemek kadar saçma bir yol yoktur. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu tarzında bir şey oluyor bu durum.

Eğer ticari amaçlı profilinizi gizlerseniz, bu hesap kilitli yazısını gören kullanıcı takip etmeden direkt kaçacaktır.

Bu kaçış için 2 sebep var.

1.Gönderilen takip isteğinin karşı taraf tarafından kabul edilmesi gerekliliği. Bu 1 saatte sürebilir 1 günde sürebilir. Bunu kim niye beklesin uğraşsın değil mi sırf sizi takip edeceğim diye.

2.İnsanlar profilinize girdiğinde bir şey göremeyecek. Bu yüzden de paylaşımlarınız hakkında bir fikri olmayacak, doğal olarak da takip etme olasılıkları düşecek.

2. Sürekli Aynı Tip Paylaşımlar Yapmak

Takipçilerinize devamlı aynı konularda ve benzer formatlarda içerikler sunarsanız bu onları sıkacaktır ve unfollowa sürükleyecektir. Yeni takipçi kazanımlarının da önüne geçecektir.

Bu duruma en güzel örnek selfieler olabilir. Hep aynı şekilde selfieler çekip, özellikle de yalnızca kendinizin bulunduğu selfieleri çekip atmak hayatınızın hatası olabilir. Takipçileriniz eminim ki koca kafanızın yer aldığı bu paylaşımlarınızdan bıkıp sizi defterden sileceklerdir. 🙂

3. Paylaşımları Birbirine Yakın Zamanda Yapmak

Kısa zaman aralıkları ile yapılan paylaşımlar da takipten çıkmanın başını çekmektedir. Instagram’da günde pek çok paylaşım yapabilirsiniz fakat aralarındaki zaman aralığına dikkat etmeniz gerekir. Peş peşe postları atıp kullanıcıların akışını bombardımana tutarsanız bu bir hayli itici gelecektir ve sonu hüsran olacaktır.

Şöyle bir görüntü getirin gözünüzün önüne, bir arkadaşınız tatile gitmiş ve orada çektiği onlarca resmi saniye farkı gözetmeden peş peşe Instagram’a atmış. Akışınıza baktığınız zaman scroll ettikçe aynı kişiden bir sürü post. Ne kadar sinir bozucu değil mi? İnsanın beğenesi bile gelmiyor.

Belki çok iyi içerikler paylaşmış olabilirsiniz ama bunları kısa zaman aralıkları ile atarak akışı kirletmekten diğer bir şey yapmış olmazsınız. Bundan dolayı da beğeni ve olumlu yorum alma sayınız da bir hayli düşecektir.

4. Yorumlara Cevap Vermemek

Eğer takipçilerinizle daha kuvvetli bir bağ kurmak istiyorsanız yorumlarınıza cevap vermeyi ihmal etmeyin.

Instagram’daki paylaşımlarınızın amacı etkileşim sağlamak ve ürünleriniz ile alakalı bilgi vermek değil miydi? Dolayısıyla kullanıcıların soru sorması ve buna cevap almak istemesi kadar doğal bir şey de yok. Gelen yorumları dikkate almamak, takipçilerin sayfaya olan bağımlılığını düşürecek ve takipten çıkmasına neden olacaktır.

5. Hashtag Kullanmamak

Sektörünüzle ve içeriğinizle alakalı içerikleri muhakkak postlarınıza ekleyin. Böylelikle bir konu da hesap ya da post arayan kullanıcı sizi de bu hashtaglerden yakalayarak takibine alabilir.

Böylece de işiniz ile alakalı atılmış size özel paylaşımları kolayca izleyebilirsiniz, özel bir monitoring yapma şansına sahip olabilirsiniz. Örneğin bir yarışma düzenlediğinizde belirlediğiniz hashtag ile paylaşım yapan kullanıcıları aramadan rahatlıkla görebilirsiniz.

6. Bio’ları Optimize Etmemek

Instagram’da tıklanabilir URL alanı bulunan tek yer olan Bio’yu linksiz bırakmak, yapılan bir diğer büyük hata.

Bu alanda ilgili linkiniz yok ise Instagram hesabınızı ziyaret etmiş onca kullanıcıyı sitenizden mahrum etmiş olursunuz. Gitti onca güzelim trafik. 🙂

Burada dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer nokta da profile amacınıza ve ticaret yapmanıza en ideal linkin konulmasıdır. Örneğin online alışveriş sitesisiniz Bio’nuza link yerleştirmişsiniz, bu link ise Hakkımızda sayfasına gidiyor. Koymamış kadar amaçsız bir hareket olacaktır. Direkt ürünleri satın alabilecekleri ilgili sayfalara yönlendirmek en doğru seçim olacaktır.

Bir de ufak bir tüyo vermek isterim bu kısıma gelmişken. Profilde yalnızca bir link yayınlayabilme durumu olduğu için daima bu link en ideal link olmayabilir. Böyle durumlarda şöyle bir şey öneri ederim. Örneğin Instagram postunuzda bir cep telefonunu tanıtan içerik paylaşıyorsunuz. Profilinizde de en ideal olarak düşündüğünüz anasayfa linki var daima. Bu paylaşımı yapmış olduğunızda içeriğinize şöyle bir ifade ekleyerek “ Ürün ayrıntısına profilimizdeki linkten ulaşabilirsiniz”, Bio’nuzdaki linki de ilgili ürünün linkiyle değiştirerek daha verimli bir tıklama alabilirsiniz. Günde çok fazla paylaşım yapmıyorsanız günde 1 defa ilgili linki profilde güncellemek bir hayli başarılı bir yöntem olacaktır. Denemenizi öneri ederim.

7. Video Yayınlamamak

Bilindiği üzere videolar en fazla ilgi gören paylaşım türlerinden. Instagram’ın sunmuş olduğu bir diğer nimet de bu videolar. Bunlar çok uzun olmasa da 15 saniyede güzel bir etkileşim sağlamak adına yeterli olacaktır, doğru kullanıldığında. Ayrıca videolar ile tek görsele sığdıramadığınız ürününüzle ilgili pek çok ayrıntısı da sunarak güzel bir avantaj da sağlamış olursunuz.

Videolarınızın kullanıcı yararına olması da çok önemli elbette ki. Etkileşim arttıracağım diye ters tepecek işler de yapmamak lazım. Bilgilendirici ve eğlendirici videolar etkileşiminize olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

8. Profil Resmi Eklememek

Kullanıcılar profil fotoğrafı olmayan kişi ya da markayı takip etmeye pek yeltenmez. Profile girince ilk dikkat edilen her şeyden önce resimdir. Takip için ilk izlenim çok değerli olduğu için bu husus da takip edilme sayısını etkileyecektir.

Ki şöyle düşünün profil fotoğrafı olmayan açık mavi bir kafa karşınıza geliyor veya akışınızda denk geliyor. Ne kadar iyi bir izlenim bırakabilir ki üzerinizde. Sanki fake, spam amaçlı açılmış gibi bir profil gibi.

9. Diğer Kullanıcıları Takip Etmemek

Sadece kendi içeriklerinle etkileşim sağlamaya çalışmak doğru bir Instagram stratejisi değildir. Ben kimseyi takip etmem, ben en iyisiyim havalarına girmek sizi olduğunuz yerde saydırabilir.

Hem sektörle alakalı diğer çalışmalardan da haberdar olmak ve işinize yarayacak hesapları keşfetmek için ilgili hesapları takip etmeniz size artı sağlayacaktır. Böylelikle diğer networklerle de kullanışlı bir ilişkiniz oluşacak.

Burada önüne geleni takip etmeyi kastetmiyorum elbette ki, niş sayfaları, işinizle alakalı bireyleri ve markaları takip etmeyi kastediyorum. Diğer türlüsü sizin de prestijini düşürecektir zaten.

Böylece bu yazımızla Instagram’da verimli bir strateji yaratmak için düşülmemesi gerekli olan 9 hatayı da özetlemiş olduk. Basit görünse de bir tanesinin bile atlanması trafiğinize ve satışlarınıza olumsuz etkiye sebep verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.