Uncategorized

E-Ticarete Giriş ?

Tüketicilerin alışveriş tercihlerinin giderek daha fazla internet ortamına yönelmesi online alışveriş alanında yeni gelişmeleri kaçınılmaz kıldı. Kullanıcıların tercihlerinin bu yöne kayması da markaların online alışverişe yönelmesini yanı sıra getirdi.

E-Ticaret sitelerinin 24 saat kolay ulaşılabilir olması, kullanıcılara pek çok ürün alternatifi sunması gibi kolaylıkları, gün geçtikçe bu sitelerin kullanımı daha da arttırdı. Bugün büyük mağazalardan küçük ya da orta ölçekli işletmelere kadar pek çok kişi veya kurum uzman oluşturulan online alışveriş siteleriyle, sektörlerinde büyük avantajlar elde ediyor.

Hem kullanıcı için hem de markalar için bu kadar avantajlı olup da bu kadar ilgi toplayan bir alen temel her sektörden uyumlamalar gelince; online alışveriş herkezin gözdesi oldu diyebiliriz. Biz de büyük ya da küçük ölçekli diye ayırmadık, online alışverişe başlamak isteyenler için süreci biraz gözden geçirdik. 5 adımda bu sektöre hızlı bir giriş için kulları sıvayabilirsiniz. Süreç düşündüğünüz kadar karmaşık olmayacak. 🙂

1.Ürünlerinizi belirleyin
Henüz ne satacağına karar veremeyenler ya da halihazırda ürün sunumu yapanlar, evvela size ilham verecek bir inceleme ile işe başlayabilirsiniz. Diğer sitelerin en temellizleri neticesinde onların doğru ve yanlışları sizin aynı hatalara düşmenizi engelleyebileceği gibi düşüncelerinizin şekillenmesi konusunda kolaylık sağlayabilir.

Seçeceğiniz ürün için online alışveriş ken temellının ne kadar etkili olabileceği ve diğer markalardan farkınızı ortaya koymak için ne gibi geliştirmeler yapabileceğiniz markanızın oluşum aşamasında bir hayli önemlidir.

Farklı yönelim ve geliştirmeler ilk etapta yapılan incelemeler sonrasında belirlendiğinde iş sırasında büyük düzeltmelere ihtiyaç olmayacak ve hedefe yönelik daha sağlam geliştirmeler yapılabilecektir.

2.Trendleri takip edin
Özellikle ürün konusunda hala kararsız olanlara öneri, çok satanlara ya da trend ürünlere göz atın. Kullanıcıların tercihlerini bilirseniz onların ilgisini çekecek ürünler sunabilirsiniz.

Trend ürünleri incelerken dikkat etmeniz gerekli olan şey gelip geçici ürünler olmamasıdır. Pek çok ürün aniden trend olup yok olabilir. Yapmanız gerekli olan trendler üzerinden potansiyel fırsatları yakalayarak kendi ürün planınızı yapmak.

Elbette trendlerden kasıt sadece ürün bazlı değil. 🙂 Mesela, markaların tüketici ile etkileşime geçtiği deneyimsel pazarlama; lokasyon bazlı fiyatlandırma gibi gelişmeler gündemi yakalayıp online alışverişe özel günceli yakalamanızı sağlayabilir.

3.Şirket kurulum süreci
İnternetten satış yapabilmeniz için bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Şirketinizin ne üzerine olacağını belirleyip yol haritanızı çizdikten sonra şahıs firması veya limited şirketi olarak şirketinizi kurabilirsiniz. Bu süreçte bir mali müşavirle anlaşarak, doğru yönlendirmelere ulaşıp, şirketinizi daha hızlı kurabilirsiniz.

4.Web sitenizi oluşturun
E-ticaret yazılımlı ve responsive bir internet sitesi oluşturun. Fiziksel mağazalardaki vitrinlerin yerini internet alanında web sayfanız alacaktır. Ancak sen temell bir ortamın gerekliliklerine göre bu vitrini özelleştirmeyi ihmal etmeyin!

Planlama aşamasında sayfanızın markanıza uygun, dikkat çekici ama hemde sade ve anlaşılır olmasına özen gösterin. Kullanıcı dostu bir site yapmak daima kolay olmayabilir. Ancak sayfanızı yayına almadan sürecin dışındaki birinden düşüncelerini almak gibi yollar deneyebilirsiniz. Bu kişi site sayfalarında kaybolmuyor ve satın alma sürecine kadar problemsiz şekilde tatmin olarak gidiyorsa; önemli ölçüde başarılı bir site dizayn edilmiştir. 🙂

Hem ürün bazlı hem alınan hizmet üzerinden müşteri memnuniyetini sağlamanız gerekir. Sitenizde müşteriler online sorgulama, karşılaştırma ve satın alma için online ödeme yaparak işlemlerini kolayca tamamlayabilmelidir. Müşteriye yönelik olsa da siteye yapılan eklemeler kafa karıştırıcı ya da göz yorucu olduğunda dezavantaj nedeni olacaktır.

E-ticarete uygun olarak tasarladığınız sitenizde bir diğer dikkat etmeniz gerekli olan şey ise SEO yani arama motoru optimizasyonudur. SEO optimizasyonuna göre oluşturulan internet sitesi, sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşır. Artık satış yapmaya hazırız peki ya şimdi sırada ne var?

5.Reklam stratejinizi belirleyin.
Markanızı kurdunuz, ürünlerinizde hazırsa bilinirlik oluşturmak için çok ken temelllı bir reklam tanıtım ve pazarlama stratejisi belirlemelisiniz. Bu stratejileri belirlerken birkaç farklı en temel başlığı gözden kaçırmayın.

Hedef belirleme : Markanızın hedef kitlesini araştırın ve kitlenizi tanıyın. Yaş, cinsiyet, konum vb. Demografik özelliklerden yararlanın.
Dijital platformları belirleme: Hedef kitlenizin hangi platformlarda daha aktif olduğunu öğrenin ve bu platformlardan en az 3 tanesinde yer alın.
İçerik üretimi: Ürünlerinize göre belirlediğiniz renkler, yazı tipleri ve fontlarına göre içeriklerinizi tasarlayın ve üretin.
İçerik paylaşımı: Kullanıcıların aktif olduğu gün ve saatlere göre kendi paylaşım rutininizi bulun ve içeriklerinizi buna göre planlayın.
Analiz ve veri takip çalışmaları: Rakiplerinizi, trendleri, değişen kullanıcı hareketlerini daima takipte olmalısınız. Buralardan edindiğiniz veriler ile zaman kaybetmeden planlamalar yapabilirsiniz.
Sonuç
Bu en temel başlıkları dikkate alıp, farklı reklam tanıtım türlerinden yararlen temelrak büyüme sağlayabiliriz. Google Adwords, sosyal ağ reklam tanıtımları, video reklam tanıtımları, influencer anlaşmaları, e-mail pazarlama, remarketing çalışmaları ya da native reklam tanıtım modelleri gibi çok fazla seçeneğiniz var. Tabii bu bir sonraki aşama, önce online alışverişe bir uyum sağlama süreciniz olacaktır.

Sektörün internet alanında şekillendiğini ve geliştiğini görüyoruz. Her geçen gün daha da dijitalleşen bu dünyada başarı için uyum sağlamak kaçınılmaz gibi duruyor. O zaman siz de online alışveriş siteniz ile büyüyen markalar arasında olmak için daha fazla beklemeden yerinizi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.