Uncategorized

Instagram Shop Özelliğini Etkinleştirme !

Markasını büyütmek isteyenlerin, dijital ortama uyum sağlamaya yönelik faaliyetleri bir hayli çeşitli ve ayrıntılı olmak mecburiyetinde. Küresel ve yerel bütün markaların yeniden hayat bulacağı dijital dünyaya girmek ise bu noktada kaçınılmaz olduğu kadar zorluklar da içeriyor. Çünkü bu dijital ortam kendi bünyesinde apayrı dinamiklere sahip. Özellikle küçük iş yerleriin değerlendirmesi için muhteşem bir alan olan Instagram Shop da bu platformlardan sadece bir tanesi.

Yalnızca Türkiye özelinde değerlendirdiğimizde bile Instagram kullanıcı sayısının yüksekliğini görebiliyoruz. Bir de bu insanların pek çok alanda yeni ürün ve fikir edinmek için Instagram’ı aktif kullandıkları gerçeği, shop özelliğini tüm iş yerleri için mükemmel hale getiriyor. Bu alan tekstil, hazır giyim, dekorasyon, kozmetik, elektronik, kitap, oyuncak ve eğitim gibi çok çeşitli sektörlerin de potansiyel müşterilerine ulaşmasına aynı anda imkan sağlıyor.

Platforma geçen markalar, ürünlerinin güncel bilgilerini, indirimlerini ve/ya da platforma özel avantajlarını sunarak yepyeni bir kanaldan kitlesine direkt ulaşabiliyor. Yani, daha kolay erişim, daha fazla etkileşim!

Instagram Shop, sektörler ve markalar için özellikle Covid-19 döneminde çok etkili bir alan yarattı. Süreç akabinde de bu etki kolay kolay azalacak gibi görünmüyor. O yüzden hala bu alanı değerlendirmemiş olanlar için hızlı bir rehberle Instagram Shop özelliğini nasıl etkinleştirebileceğinize beraber bakalım istedik.

Instagram Shop Oluşturma Rehberi
Instagram Shop kullanımı için evvela bir işletme ya da içerik üretici hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Eğer böyle bir hesabınız yoksa, “Ayarlar” kısmındaki, hesap seçeneğinden, “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” butonuyla bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu arada son bir hesap kontrolü yapmanızı öneri ederiz. İşletmenizle ilgili istenilen tüm bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmayı da ihmal etmemelisiniz!

Sonraki adımımız işletme hesabınızı, Facebook sayfanız ile entegre etmek. Hâli hazırda bir Facebook sayfanız da yoksa hızlı bir şekilde işletmenizi anlatan bir sayfa oluşturmalısınız. Bunun yapmak düşündüğünüzden daha kolay. 🙂

Facebook hesabınızdan “Ekle” butonuna tıklayarak yeni sayfanızı oluşturabilirsiniz. Yani var olan Instagram ve Facebook hesaplarınızın entegresiyle süreci kolaylıkla tamamlayabiliyorsunuz. Facebook sayfanızın “Ayarlar” kısmındaki Instagram sekmesinden işlemi kolaylıkla sürdürebilirsiniz.

Yeri gelmişken söyleyelim, Instagram Shop için bir Facebook mağazasına sahip olmanız gerekmez ancak Facebook sayfanızın olması şarttır!

Artık ürün kataloğu oluşturmaya geçebiliriz. Hadi bu aşamayı da beraber detaylandıralım.

Ürün kataloğu meydana getirirken, elimizde iki seçenek oluyor.

Birincisinde, Facebook Business Manager üzerinden kendi kataloğunuzu oluşturup yükleme yapabiliyorsunuz.
İkinci seçenekte ise web sayfanız üzerinden XML olarak ürünlerinizi çekiyorsunuz. Ürünleri XML üzerinden almanın avantajı da ürünlerin güncel olarak yüklenmesi.
Kataloğunuz Facebook üzerinden onaylandıktan sonra da işlerin göz korkutucu kısmı bitmiş oluyor. 🙂

İçinde olduğunuz onaylanma sürecinde de Facebook web sayfanızin etkinliğini güçlendirmek için geri dönüş yapabilir. Kolay ara yüzüyle herkezin kullanabilmesini amaçlayan platform, kullanıcılarına destek olmaktan da geri kalmıyor.

Hesabınız onaylandıysa, artık markanızı ya da sektörünüzü güncel tutarak; daha kolay ve hızlı müşteri kazanmak için Instagram Shop platformunda aktif oldunuz, demektir.

Son adımlar…
Instagram “Ayarlar” menüsünden hızlı bir şekilde bu özelliği aktifleştirebilirsiniz. “İşletme” ardından “Alışveriş” sekmesine tıklayarak yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli olacaktır. Ürün Kataloğu ve hemen sonrası Bitti seçeneğine tıklayarak mağazanızı aktif hale getirdiniz bile.

Hayırlı olsun… 🙂

Instagram Shop kullanıcısı olmak artık çok zor görünmüyor değil mi? Hedef kitlesi geniş olan platformların bu tip yönlendirmeleri bütünüyle kullanıcı dostu olarak devam ediyor. Bu yüzden işiniz çoğunlukla düşündüğünüzden de basit.

Güncel Kalmayı Sürdürün
Instagram Shop kurulumunuz tamamsa, başarı için devamlılık da şart diyoruz. Veee birkaç önerimizi de ekleyerek yazıyı sonlandırıyoruz.

İyi bir strateji oluşturmalısınız. Marka bilinirliği için markanızın karakterinden taviz vermeden paylaşım yapın.
Görsellerinizi ürünü en iyi yansıtacak ve yüksek kaliteli olacak biçimde seçerek, iyi bir ilk izlenimi kazanırsınız.
İçerik kraldır unutmayın! Ürünlerinizi, sektörünüzün yapısı doğrultusunda iyi bir içerik ile tamamlayın.
Doğru etkileşim, size dönüş olarak kalıcı hedefler getirecektir. Önemli olan az, öz ve sizi anlatan etiketler kullanmanız.
Instagram Shop kurulumu başlangıcımız olsun. İyi bir yönetim ile markanızı çok daha ileriye taşıyabilirsiniz. Önemli olan nitelikli içerik ve doğru etkileşim! Gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuza göre hemen bunu yapmaya başlayabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.