Uncategorized

Yanlış SEO Çalışmaları Google Penalty Nedir?

Google, uzun dönemde her zaman kalıcı olacak bazı misyonlara sahip. Örneğin; nitelikli içerikler, nitelikli yazarlar… Hiçbir yerde bulamayacağınız net ve kesin, yararlı bilgilere erişim… Bunların hepsini toparladığımızda, Google’ın en temel misyonuyla karşı karşıya geliyoruz. Yani, kullanıcı memnuniyeti!

İşte, daimi olarak algoritma güncellemeleriyle karşılaşmamızın sebebi de bu. Kullanıcılara çok daha iyi bir tecrübe sunmak.

Google bazı kötü niyetli SEO çalışmalarına ceza vermektedir. İlgili cezaların nedenlerine geçmeden önce doğal SEO nedir? Konusunu kısaca özetleyelim;

“SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, başlıca kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlamayı başaran bir çalışma olarak nitelendirebiliriz.”

Kaynak: https://www.arama motoru optimizsayonucu.Com/arama motoru optimizsayonu

Yukarıda kısaca SEO konusuna değindik. Peki Google neden olumsuz SEO çalışmalarına ceza veriyor? Aslında, Google’ın bunu yapma sebebi de bir hayli net. Google, kullanıcılar için içeriğin ve aramanın niteliğini düşüren çalışmaları engelliyor. Böyle yapması, hepimiz için en iyisi esasında!

Peki, adını sık sık duyduğumuz bu “penalty” nedir? Google bizi hangi durumlarda cezalandırıyor?

Google “Penalty” Nedir?
Google, 2000 senesi, Aralık ayı itibariyle “arama algoritmalarını” daimi olarak güncelliyor. Bunun en temel nedeni, zayıf içerikleri sıralamalarda geri planda bırakmak. İyi içerikleri ise tam tersi, ön plen temel çıkarmak!

İşte Google’dan ceza alma (penalty) kavramı da bu noktada hayatımıza girdi. Penguin Güncellemesi dediğimizde, konuyu takip edenler ne demek istediğimizi hemen anlarlar… Bu güncelleme, içerik ağırlıklıydı ve nerdeyse web dünyasındaki her 10 siteden en az birini etkiledi.

Bu sert darbenin ardından, site sahipleri, içerik konusunu daha ciddiye almak mecburiyetinde kaldılar. İçerik stratejisi geliştirmeye başladılar.

Google Penalty Konusunda Farkındalık
Eğer Google’dan ceza aldıysanız bu, otomatik de gerçekleşmiş olabilir manuel de (editörler yolu ile). Manuel cezalandırmalarda genel itibari ile ilk önce size bir uyarı gönderilir. Ancak, cezayı veren bir algoritmaysa, penalty’nin nereden geldiğini anlamanız bazen çok zorlaşabilir!

Aşağıda, Google’ın algoritma yolu ile vermiş olduğu cezalarla ilgili bazı ipuçları bulacaksınız:
Web siteniz, Marka Adınız ile kıyaslandığında aramalarda hak ettiği yerde olmayabilir. Daha doğrusu, Marka Adınız, en kuvvetli en temelhtar kelimelerinizden birisi olmalı. Marka İsminiz kuvvetli değil ise, sıralamalarda gerilere düşebilirsiniz…
Sitenizdeki en favori sayfanız zamanla, ikinci ya da üçüncü sıraya düşebilir. Bunun sebebini çözemeyebilirsiniz. Bu tür durumlar çok normaldir. Yani, panik yapmanıza gerek yok…
Cezalar kimi zaman öyle kuvvetlidir ki, yalnızca bir gecede Google’daki varlığınızı kaybedebilirsiniz.
Örneğin; www.Onemsoft.Com gibi bir arama yapıldığında, siteniz Google aramalarında dijital bir varlık sergilemelidir.
Kimi zaman, internet sitenizdeki herhangi bir içerik, sitenizin bütününden daha başarılı olabilir. Tek başına!
Google’dan gelen cezalar (penalty) genel itibari ile yukarıdaki durumlara neden olur.

Şimdi de gelelim, ceza nedenlerine!

Google Web Sitemi Neden Cezalandırmış Olabilir? Neden Penalty Yaşadım?
Google, siteleri indeksleme yollarını da daimi olarak yeniliyor, yani güncelliyor. Gerçekleştirdiği çoğu algoritma güncellemesi hakkında ayrıntılı bilgi vermiyor! Yine de, Google’ın sitelere ceza uyguladığı belirli temel nedenler var.

Google’ın sitelere ceza (penalty) uyguladığı belirli durumlar ve nedenler:
Ücretli Link almak: SEO alanında uzman olduğunu zanneden bazı kişilerden, link almanın herhangi bir zarar doğurmadığı söylentisini duyabilirsiniz. Bu söylenti yanlıştır! Link aldığınızda, Google bunu fark eder ve PageRank manipülasyonu yapmaya çalıştığınızı düşünür. Bu da, ceza demektir!
Karşılıklı Link Paylaşımı: Karşılıklı link paylaşımı şu demek: Siz müşterinizden bir link paylaşıyorsunuz. O da, aynı şekilde kendi sitesinde size link gösteriyor. Bu yöntem uzun bir süre için bir hayli masum bir pazarlama taktiğiydi. Ancak, daima olduğu gibi bu taktikte de abartılara gidildi. Bu yüzden, bu ve benzeri taktikler uygularken abartıya kaçmayın. Yoksa, emekleriniz size ceza olarak yansıyabilir.
İçerik Çakışması: Web sitenizdeki içeriğin birebir aynısı, diğer bir sitede yayınlanıyorsa yandınız demektir. Bir içerik girerken, içeriğin nüsha olup olmadığını kontrol edebileceğiniz yardımcı araçlar var. Bu yardımcı araçları kullanın. Sitenizdeki tüm içerikler, bütünüyle özgün ve eşsiz olmalıdır.
H1 Etiketinde Abartıya Kaçmak: H1 yani başlık etiketi kullanmak, içeriklerinizi organize eder. Google da bu etiketi sever, çünkü sitenizi daha kolay bir biçimde yorumlar. Ancak, bu etiketi de abarttığınızda, Google bunu yanlış anlıyor. O’nu kandırmaya çalıştığınızı düşünüyor. Bu yüzden, abartıya kaçmamaya dikkat edin.
404 Hataları: Eğer, internet sitenizde 404 hatası veren sayfalar var ise, siz de bunları uzun süreden beri ihmal ediyorsanız, başarınız zora girer. Çünkü, 404 hatası demek, kullanıcı memnuniyetsizliği demektir.
Farklı Dillerdeki Sitelerden Linkler: Bu size en başta haksızlık gibi görünebilir. Yani, söz gelimi yurt dışındaki bir müşterinizden link göstermiş olabilirsiniz. Masum bir yöntem gibi görünüyor değil mi? Google, bu duruma da sıcak bakmıyor! Çünkü, kullanıcılar genel itibari ile tek dil eğilimindeler.
Aşırı Anahtar Kelime Yoğunluğu: Anahtar kelime yoğunluğu, başlı başına farklı bir konu. İçeriklerinizde, doğru en temelhtar kelime dağılımına özen göstermelisiniz. Bu konu hakkında inanın hiçbir net istatistik yok. Ama şunu bilmeniz yeterli. İçeriklerinizde herhangi bir kelimeyi çok fazla kullanmayın!
Footer Linkleri: Bazı site tasarımcıları, footer linklerinde manipülasyona gidebiliyorlar. Footer linklerinin görevi, kullanıcılara kolaylık sağlamaktır. Tek bir footer alanından, sitedeki herhangi bir sayfaya kolayca ulaşabilirler. Bu linkleri, yalnızca bu gayeyle kullanın!
Sitemap Verisi Eksikliği: Google, sitenizin yapısını çözmek için XML sitemap kullanır. XML site haritanızın aktif olduğundan, hatta güncel de olduğundan emin olmanızda fayda var.
10. Saklı Linkler: Web sitenizdeki tüm linkler görünür olmalıdır. Her birisi de, bir amaca hizmet etmelidir. Herhangi bir linkin saklı olması, Google tarafında kesinlikle şüphe yaratacaktır.
11.Kırık Link (Dış Linkler): Bu da, klasik 404 hatası ile alakalı esasında! Sitenizdeki bir dış link, açılmıyorsa, Google bunu sitenizle ilgilenmediğiniz biçiminde yorumlar! Doğal olarak, kullanıcı memnuniyeti açısından sitenize hoş bakmaz!
12. İçerik Kırıntısı: Bazen, iyi niyetle, sitenizdeki içerikleri zenginleştirmek isteyebilirsiniz. Farklı sitelerden, bir paragraf biçiminde bazı içerikleri nüshala yapıştır yapabilirsiniz. Her ne kadar iyi niyetli olsanız da, Google bu olayı da negatif yorumluyor! Bir paragraf da olsa, içeriğinizi zenginleştirirken kendi cümlelerinizi kurun. Kopyala yapıştır yapmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.