Uncategorized

Google Yazılarınızdaki Web Bağlantılarını Nasıl Değerlendirir?

Site içerisine eklenen bağlantılar; PageRank‘de ya da sitenizin arama sonuç sayfasındaki sıralamasında büyük etkiye sahip. Özellikle ileri seviye arama motoru optimizsayonu yapanların bu bağlantılar konusunda hassas davrandığı da bir gerçek. 🙂 Peki Google bu web bağlantılarını neye göre değerlendiriyor?

Öncelikle web’deki bu bağlantıların oy olarak sayıldığını bilerek işe başlayalım. İlk aşamada eşit olan bu oylar zaman içerisinde site aktivitelerine göre değişiklik gösteriyor. Veee sitenin sonuç sayfasındaki konumunu etkiliyor.

Biz de Moz‘un yazısından esinlendik ve bu web bağlantılarını değerlendirme kriterlerine yakından baktığımız yazımızı sizler için hazırladık.

1. Popüler Sayfalardan Gelen Bağlantılar Daha Güçlü Oylar Veriyor
Aslında bu kavram, Google’ın orijinal PageRank algoritmasının temelini oluşturdu. Ardından Google hızlı bir biçimde dünyanın en popüler arama motoru oldu.

Popülerliği yüksek olan sayfalar daha fazla oy potansiyeline sahiptir.

Bir sayfanın işaret ettiği bağlantılar (oylar) o sayfanın PageRank biriktirmesini sağlıyor. Yani ne kadar çok oy, o kadar çok giden bağlantılar yolu ile diğer sayfalara aktarım!

2. Google Web Bağlantılarını Ana Metinde ve Belirgin Konumlarda Görmek İstiyor
Google algoritması web bağlantılarını belirgin şekilde görmek istiyor. Bu nedenle vereceğiniz bağlantıları en temel metinde belirgin tutmalı ve ziyaretçileri tıklamaya itecek şekilde planlamalısınız. Konuyla alakalı bağlantıların da bu aşamada şansı daha yüksek görünüyor. 🙂

Ayrıca bağlantıların kenar çubuklar, başlık ya da footer (boilerplate) bölümlerinde bulunmasının daha kıymetli olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

3. Anchor Text’e Sahip Bağlantılar Daha Değerli
Anchor text, link alırken kullanmış olduğumuz ifadedir. Site dışı SEO işlemlerinin en büyük parçası olan anchor text, doğru kullanıldığında sizi arama sonuçlarında ciddi derecede yükseltebilir.

Çünkü Google tarafında anchor text’e yer verilmesi bir hayli kıymetli görülüyor. Tabii, sayfa sıralamasında alakasız bağlantılar değil, ilgili anchor text’lerle daha kuvvetli sonuçlar sağlayabilirsiniz.

Diğer yandan anchor text’lerin fazla kullanılması spam durumuna sebep olabilir. Bizden öneri, belirli bir orandan şaşmayın. 🙂

4.Farklı Domainlerden Gelen Bağlantılar Daha Değerli
Aynı domain üzerinden gelen 500 bağlantı linki yerine, farklı domainden gelen 50 bağlantı linkine sahip olmanızın daha kıymetli olduğunu biliyor musunuz?

Google algoritmaları popüler tek bir siteden aldığınız bağlantıları yeterli görmeyecektir. Çünkü algoritma tüm sitelerdeki popülerliği ölçüyor.

5. Dış Bağlantılar İç Bağlantılardan Daha Etkili
İç bağlantılar sitenizin niteliğini arttırdığı için çok önemli. Diğer yandan sitenizi dış bağlantılarla da desteklerseniz site trafiğinizi arttırıp, daha üst sıralardaki yerinizi garanti edebilirsiniz. 😊

Çünkü arama motorları, başka kullanıcıların ya da sitelerin, sizin web sayfanız hakkınızdaki geri dönüşlerine çok önemsiyor.

6. Güvenilir Sitelerden Gelen Web Bağlantılarını Seçmek Daha Değerli
Trustrank değeri arama motoru optimizsayonu açısından nitelikli bir siteye, verilen değeri ifade eder. Özellikle spam linklerle mücadelede internet siteleri için geliştirilmiş en önemli yöntemlerden bir tanesidir.

TrustRank yani güvenilir işaretlenen siteler, nitelikli bir site olduğunuzu gösterebilirken, arama motoru optimizsayonu açısından yaptığınız kötü davranışların ve ihlallerin göstergesi de olabilir.

Özellikle web bağlantılarını planlarken, linklerin TrustRank değeri incelenmelidir. Bu değeri yükseltmek isteyenler ise doğru bir arama motoru optimizsayonu çalışması yapmalıdır.

7.Alakalı Sayfalardan Gelen Bağlantılar Daha Güçlü Oylar Verebilir
Makyaj ürünleri üretirken otomobil satışı üzerine oluşturulmuş bir siteden bağlantı almanız alakasız olacaktır. Bu yüzden diğer sitelerden bağlantı linki alırken sizinle benzer alanda içerikler üretenleri seçmeniz daha yerinde bir karar gibi görünüyor.

8. Yeni Sayfalardan Gelen Bağlantılar, Eski Sayfalardan Gelen Bağlantılardan Daha Fazla Değerli
Google, içeriği değerlendirirken çeşitli yollardan yaralanır. Bunlardan birisi de ‘’tazelik’’tir. Tazelik de yeni sayfalardan bağlantılar almayı ve daha düzenli güncellenen siteleri tercih etmeyi gerektirir.

Eğer bir sayfa sürekli güncelleniyorsa, zamanla daha fazla yeni bağlantı kazanıp kullanıcı katılımını arttırıyorsa; gerçek yaşı ne olursa olsun taze olarak nitelendirilir.

Google’ın gözünde yeni sayfalardan gelen bağlantılara sahip bir site, son 10 senedir aynı eski bağlantıları alan bir siteye kıyasla daha alakalı görünecektir.

9. Bağlantı Büyüme Oranı Tazeliğini İşaret Edebilir
Google, bir sayfaya yeni bağlantılar verildiğini görürse, arama sonuçlarındaki sıralamalarına bunu yansıtır. Aynı zamanda bağlantı büyüme oranındaki genel bir düşüş, sayfanın eski hale geldiğini gösterebilir.

Sonuç
Öncelikle belirttiğimiz maddeleri incelediğinizde Google’ın sizden istediği yalnızca bir SEO çalışması olmadığını görebilirsiniz. Başarılı bir web için içeriğinden kodlamasından yapısına kadar her ayrıntısı itinayla şekillendirmeniz gerekmektedir. Web bağlantılarını da aynı itinayla seçmek bu işin bir parçası. Böylece siteniz hem arama motorlarınca fark edilir hem sitenizi ziyaretçilerinize uygun biçimde hazırlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.