Uncategorized

VİRAL VİDEO NASIL YAPILIR ?

Viral video yapımının sırları olabilir mi? Veya bir video nasıl viral olur? Bazı videolar nasıl çok kısa bir süre içinde viral olurken, bazıları doğar doğmaz ölüyor?

Sosyal mecralarda “Bu videoyu izledin mi?” diye arkadaşlarımıza gösterdiğimiz, paylaşmadan duramadığımız o videoların nasıl bu kadar hızlı yayıldığını ve herkes tarafından izlendiğini muhakkak merak etmişsinizdir. “Ben de bir video yapsam bu kadar tutar mı” diye aklınızın ucundan muhakkak geçmiştir. Fakat işin aslı eğer çok şanslı değilseniz, videonuzun hızla yayılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Dijital ortamda ağızdan ağıza pazarlama (WOM) tekniği bu kadar yaygınlaşmışken, biz neden viral video yapmayalım?

Viral video

Videoyu Kime ve Niye Hazırladığını Belirle
Her ne yaparsak yapalım, sebebini bilerek yaparsak doğru hedef kitleye ulaşmakta sorun yaşamayız. “Yapalım gitsin” diyerek yapılan iş ne olursa olsun sağlam geri dönüşler getirmeyecektir. En iyi viral reklam tanıtım örnekleri, hedef kitlenin ve temanın nasıl netleştirildiğini gözler önüne seriyor.

Kimlere hitap ettiğini netleştir ve doğru biçimde hitap et. Bu şekilde ilk adımı tamamladık.

Şahsına Münhasır Ol, Tarzını Seç
Viral içerik hazırlarken farkını ortaya koy. Bu sayede taklitçilikten uzaklaşıp, akıllarda kalırsın. Kısacası farkın tarzın olsun. Eğer bir tarzınız yoksa, içeriğiniz diğer içeriklerden fazla etkilenmişse, olumsuz geri dönüşleri kısa zaman içinde alırsınız zaten.

Popüler olan akımları takip ederek onları kendince yorumlamak daha büyük akımlar oluşturmanı sağlayabilir. Bu çok ince bir çizgidir. Buradan başarı ile çıkmak, kendi tarzını oluşturmaktan geçer.

Samimiyet Her Devirde Kazanır
Bugüne kadar samimi, yalansız dolansız Türk filmlerine gönül verdik. Neden videolar da samimi ve içten olmasın ki? Biz böyle olmaz diye bir kural görmedik. Aksine samimiyet duygusu insanlara onlar gibi olduğunuzu hissettirebilen en kuvvetli duygudur. Abartıya kaçmadan bunu doğru biçimde kullanın.

İyi bir metin ve iyi şekilde hazırlanmış olan bir kurgu, viral video yapımının temelidir. Ana temanızı saptayın, profesyonelce kurgulayın ve onu samimi bir metinle süsleyin.

Viral Video Zamanlaması Önemlidir
Viral içerik temasının zamanlamasını iyi seçin. Eğer güncel bir temanız var ise akıma kapılın. Asla akımın durulmasını beklemeyin. Popüler olan bir akım düşüşe geçtikten sonra onu alevlendirmek çok zordur. Bu yüzden paylaşım vaktinizi konu akışıyla paralel seçin.

Tüm bunları doğru biçimde yaparak pastanın çileğini yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.